Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest w wielu obszarach naszego życia takich jak edukacja czy przemysł jednak największą popularność cieszą się zastosowania VR dla celów rozrywkowych. Gry Wirtualnej Rzeczywistości stają się coraz bardziej popularne, tylko na samym Steamie – jednej z wielu platform gamingowych na świecie mamy ponad 3000 różnych tytułów. A przecież poza nią jest również platforma Viveport firmy HTC, PlayStation Store czy Oculus Store, gdzie także znajdziemy tytuły dedykowane wirtualnej rozrywce. Wybór spośród tak wielu różnych opcji nie jest łatwy ani prosty, dlatego pozwoliliśmy sobie stworzyć krótką listę najlepszych gier VR obecnie dostępnych na Oculus Quest. 

Gry akcji VR – Half Life Alyx

Zacznijmy od gier akcji VR, jednej z najbardziej popularnych, ale także najliczniejszej kategorii. Tytułem wzbudzającym wielkie emocje wśród graczy jest niedawno wydana kolejna gra z serii Half Life firmy Valve dedykowana tym razem tylko na urządzenia wirtualnej rzeczywistości. Half Life Alyx to gra ze świetną historią, a ukończenie wciągającej kampanii zabierze nam kilkanaście godzin. Producenci zadbali o niesamowity poziom immersji przykładając się do najmniejszych detali co sprawia, iż czujemy jakbyśmy to my sami walczyli z wrogimi siłami Kombinatu. Doskonały system walki zaprojektowany specjalnie pod gogle VR w połączeniu z intuicyjnym sposobem poruszania się i świetnie zaprojektowanym poziomom gry zapewni nam rozrywkę na niespotykanym dotąd poziomie.

Half Life Alyx Oaza VR
Half Life Alyx Oaza VR

Recenzenci gier twierdzą iż tytuł Valve może być tym dla gier VR czym stały się dla tradycyjnych gier PC pozycje z serii Call of Duty czy właśnie Half Life 1 i 2. Jeśli jesteście spragnieni większej ilości informacji na temat tej gry, sprawdźcie naszą recenzję (tutaj link). Oczywiście zapraszamy również do zagrania w tą pozycję w Oazie VR – naszym centrum VR ulokowanym w Warszawie.

Kolejnym świetnym tytułem jest gra Vader Immortal firmy ILMxLab będącej częścią koncernu Lucasfilm, czyli producenta kinowych Star Wars. W grze wcielimy się w postać przemytnika, który zostaje wplątany w plan samego Darth’a Vadera. Akcję gry osadzono na planecie Mustafar i przedstawia ona wydarzenie osadzony w czasie pomiędzy III a IV części Star Wars. Całość podzielona jest na 3 epizody, a przejście każdego z nich zajmie nam około godziny. Mimo, że sama rozgrywka przypomina czasami świetnie zrobiony serial to mamy w niej możliwość interakcji z otoczeniem począwszy od strzelania poprzez walkę na miecze świetlne, a skończywszy na pojedynki na moc z samym Darth Vaderem.

Vader Immortal Salon VR

Polscy producenci gier również mają czym się pochwalić w obszarze wirtualnej rozrywki. Superhot stworzone przez niezależne polskie studio Superhot Team osiągnęło ogromny sukces na globalną skalę. Pozycja ta wygrała nagrody dla najlepszej gry na VR w 2017 roku i trzeba jej przyznać, że wciąż jest jedną z ciekawszych gier na rynku. Jest to pierwszoplanowa gra akcji w której zwalczamy przeciwników różnymi rodzajami broni. To co jest w niej niezwykle interesującego to zastosowany w niej mechanizm, dzięki któremu czas w grze upływa tylko w czasie ruchu postaci. Pozwala to nam poczuć się jak kultowy Neo z filmu Matrix, kiedy spowalniamy ruch pocisków, unikamy ich, a jednocześnie sami próbujemy zadać ciosy rzeszom przeciwników.

Strzelanki VR

Kolejną popularną kategorią są wszelkiego rodzaju strzelanki czasami z wplecionymi elementami przygodówek umieszczone w światach fantasy lub science-fiction. Klasyczną taktyczną strzelanką wieloosobową jest Pavlov, przypominający popularna serię Counter Strike, w której rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Przygotowany od początku na gogle wirtualnej rzeczywistości, pozycja ta zbiera świetne recenzje wśród graczy i jest uznawana za jedną z najlepszych symulatorów współczesnego pola bitwy. Gra wciąż czeka na swoją oficjalną premierę na platformę Oculus, jednak w Oazie VR możecie już zagrać w jej wersję testową.

Dead & Buried II to strzelanka, gdzie zamiast nacisku na realizm twórcy gry postawili przede wszystkim na grywalność i dostarczenie jak najlepszej zabawy graczom. W scenerii Dzikiego Zachodu rywalizujemy z innymi graczami o tytuł najszybszego rewolwerowca. Jest to szybka westernowa strzelanka z elementami fantasy, która pozwala na zabawę ze znajomymi w wielu trybach gry. Prosta, przyjemna i wciągająca rozrywka idealna dla osób zaczynających swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością.

Innym rodzajem strzelanki jest gra Elven Assassin polegająca na strzelaniu z łuku do hord orków, olbrzymów i smoków broniąc wraz z przyjaciółmi atakowanego miasta. Pomysł dosyć trywialny jednak wykonanie i grywalność stawia tą pozycją w szeregu najlepszych rozrywek dla wielu osób w VRi w jakie do tej pory graliśmy. Tryb PvP pozwala również na grę przeciwko innym graczom co w połączeniu z wieloma mapami pozwala na sporo godzin dobrej zabawy.

Elven Assassin Salon VR

Warto też wspomnieć o Sairento, czyli połączeniu strzelanki i gry akcji z elementami RPG, która posiada niezwykle rozbudowany system walki. Wcielamy się w futurystycznego wojownika ninja wyposażonego w katany, miecze oraz broń palną realizującego misję w niedalekiej przyszłości w Japonii. Dzięki specjalnym zdolnościom jesteśmy w stanie wykonywać 15 metrowe skoki, chodzić po ścianach a także zwalniać i przyspieszać czas. Grę zaprojektowano tak, aby z każdą rozgrywką odkrywać nowe umiejętności i techniki także zapoznanie się z nimi i osiągnięcie wprawy zabierze nam trochę czasu. Polecamy ją bardziej doświadczonym graczom, gdyż nie jest ona łatwa do opanowania, jednak dzięki niesamowicie spektakularnemu systemowi walki pozwala czerpać tonę satysfakcję z pokonywania kolejnych hord przeciwników. Dostępny jest w niej również tryb multiplayer umożliwiający grę z czterema graczami naraz na planszy.

Sairento Salon VR

Gry o Zombie w wirtualnej rzeczywistości

Oddzielną kategorią są gry-strzelanki o tematyce zombie. Na skutek popularności filmów i seriali w postaci Walking Dead takich pozycji pojawiło się naprawdę wiele, my wspomnimy tutaj tylko o dwóch,które na ten moment wydają się nam najciekawsze. Arizona Sunshine to pierwszoosobowa strzelanka i pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów zombie. Gra zgarnia systematycznie nagrody dla najlepszej gry na VR i bije rekordy popularności w salonach VR na całym świecie. Gracz ląduje w postapokaliptycznym świecie w stanie Arizona w USA, gdzie korzystając ze zdobytych po drodze broni i amunicji musi przetrwać spotkania z falami zombie. Istnieje tryb kampanii, gdzie rozwiązując kolejne misje posuwamy się do przodu w ciekawiej zbudowanej opowieści. Jest też również tryb survival gdzie naszym jedynym celem jest przetrwanie jak najdłużej na mapie. Oczywiście gra oferuje tryb wieloosobowy, także nic nie stoi na przeszkodzie walczyć z zombie razem z przyjaciółmi lub innymi graczami online.

Arizona Sunshine

Drugą ciekawą pozycją w obszarze zombie jest Drop Dead: Dual Strike, gdzie tak jak w przypadku Arizony mamy dwa tryby: kampania oraz tryb Brutal Horde. W tym drugim klasycznie próbujemy przetrwać jak najdłużej na jednej z 4 map. Natomiast kampania podzielona jest na 3 rozdział i opowiada ciekawą historię z wątkami podróży w czasie. To co wyróżnia tę grę od innych tego typu pozycji jest bardzo intuicyjny system strzelania. Widać że autorzy gry położyli nacisk na to aby każda osoba nawet taka która nie miała wcześniej styczności z VR mogła od samego początku dobrze się bawić grając w tą pozycję. Ładna oprawa graficzna rekompensuje brak możliwości swobodnego poruszania się po mapie co niewątpliwie można zapisać jako wadę w kontekście gier VR-owych.

Gry muzyczne, sportowe VR: Beat Saber, Creed i inne

Przypatrując się innym gatunkom gier warto wymienić trzy pozycje: Beat Saber, Creed oraz Death Lap. Beat Saber to pozycja obowiązkowa dla wszystkich rozpoczynających zabawę z VR. Jest to najlepiej sprzedająca się gra VR w historii, a studio Beat Games stojące za tą produkcją zostało kupione pod koniec zeszłego roku przez Facebook’a (właściciela Oculus’a). Ta nieskomplikowana gra muzyczna to połączenie Guitar Hero z Fruit Ninja polegająca na przecinaniu lecących w naszym kierunku sześcianów o różnych kolorach. Trzymając w ręku dwa miecze świetlne musimy zadać cios w odpowiednim kierunku w zbliżające się pudełko pamiętając o tym aby zadawać ciosy mieczem o tym samym kolorze co nadchodzący sześcian. Pozycja obowiązkowa na imprezy oraz spotkania w większym gronie, gdzie przy akompaniamencie naszych ulubionych hitów muzycznych spalamy kalorie rywalizując o to kto zdobędzie więcej punktów. Gra wciągają nawet osoby, które nie lubią typowych gier komputerowych i nie miały wcześniej styczności z VR.

Sportowa gra Creed: Rise to Glory bazuje na serii filmów o Adonisie Creedzie i jego kultowym trenerze, a wcześniej zawodniku Rocky Balboa. Wcielamy się w postać jednego z nich lub innego fikcyjnego boksera i rywalizujemy na ringu z komputerem albo z innym graczem. Autorzy gry stworzyli system walki bokserskiej, który bardzo dobrze odzwierciedla ruchy graczy w VR. Daje to sporą satysfakcję, gdy po wykonaniu prawdziwego lewego sierpowego widzimy naszego przeciwnika na deskach.

Creed: Rise to Glory Salon VR

Ostatnią z wyżej wymienionych gier jest Death Lap, czyli klasyczna pierwszoosobowa wyścigówka wzbogacona o elementy strzelanki. Dla tych wszystkich, którzy pamiętają PC-tową grę Carmageddon czy filmowy Death Race (Wyścig Śmierci) nie trzeba tej pozycji przedstawiać. Celem gry jest przejechanie w jak najszybszym czasie 3 okrążeń na jednej z wielu map unikając przy tym pocisków i rakiet jak również pułapek zastawianych przez innych graczy. Sami również dysponujemy pokaźnym arsenałem broni. Mamy do wyboru pięć typów różnych pojazdów, które można modyfikować na wiele sposobów za punkty zdobyte podczas wyścigów. Tryb multiplayer pozwala rywalizować z 4 innymi graczami naraz.

Na koniec wspomnimy jeszcze o jednej interesującej pozycji łączącej graczy w goglach z osobami posiadającymi smartfony w dłoniach. Acron to prosta gra familijna w której gracze dzielą się na grupy: w jednej znajduje się osoba w okularach VR Oculus Quest, natomiast za przeciwników ma osoby z aplikacją Acron zainstalowaną na smartfonie (musi być ich co najmniej 2). Osoba w goglach wciela się w postać drzewa, natomiast pozostali gracze stają się wiewiórkami próbującymi skraść orzechy znajdujące się pod drzewem. Mimo bardzo prostego pomysłu, gra jest wciągająca a za pomysł włączenia do wspólnej zabawy osób nie mających na sobie gogli VR należą się autorom gry wielkie brawo. Polecamy ją rodzinom oraz grupom znajomych, gdy nie ma możliwości zagrania jednocześnie w większą ilość osób w VR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *